Jak zadbać o bezpieczeństwo na rowerze?

Każdy rowerzysta doskonale wie, że pomimo tego, jak bardzo przyjemna i relaksująca jest jazda na rowerze, jest to jednocześnie śmiertelnie duże zagrożenie. Nawet z pozoru niegroźne zachwianie równowagi na drodze może skończy się śmiercią. Z tego też powodu trzeba pamiętać przynajmniej o dwóch rzeczach, które spowodują zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze.

Dać się widzieć?

Absolutną podstawą podczas jeżdżenia na rowerze, jest posiadanie odpowiedniego rodzaju oświetlenia rowerowego. Jego celem nie jest jednak oświetlanie sobie drogi, ponieważ ma to znaczenie drugorzędne. Kluczowe jest zwiększenie widoczności samego rowerzysty dla pozostałych uczestników ruchu. Statystyki policyjne jasno wskazują, że główną przyczyną zderzenia rowerzysty z autem jest zwyczajnie niedostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę. Oświetlenie rowerowe (https://www.dobrerowery.pl/oswietlenie-rowerowe) bardzo skutecznie taką widoczność poprawia.

A co, gdy nie zobaczą?

Często jednak nawet w przypadku posiadania najlepszego oświetlenia na rynku, tak czy inaczej dojdzie do zderzenia. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem dla życia rowerzysty jest posiadanie odpowiednio dobrego kasku na głowę. Policja jasno wskazuje, że brak kasku jest najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych wśród rowerzystów. Z tego powodu jest on koniecznością, jeśli chce się zachować, choć minimalny poziom zabezpieczenia swojego zdrowia i życia. Na szczęście kaski są dosyć niedrogie oraz co najważniejsze, wygodne podczas codziennej jazdy.

Related Post