Wiele osób korzystających z rowerów rekreacyjnie ma dziwne odczucia mijając rowerzystę ubranego w buty przeznaczone do jazdy na rowerze. Z jednej strony patrzą na to z zaciekawieniem, a z drugiej z pewnym zdziwieniem rozważają potrzebę ich zakładania. Czy potrzebne są specjalne buty na rower?

Specjalny system

Już na pierwszy rzut oka widać, że buty rowerowe różnią się od tych, z których korzysta się na co dzień, nawet tych typowo sportowych. Różnica tkwi w podeszwie. Buty na rower daje możliwość zamontowania w nich systemów SPD, w który muszą być wyposażone również rowerowe pedały.
Wpięty but rowerowy znacznie ułatwia komfort jazdy na długich dystansach. Gdy w planach jest krótka wyprawa, w trakcie której trzeba będzie zsiadać z roweru i przyda się obuwie wygodne do chodzenia, system SPD w pedałach można ukryć pod specjalną zaślepką.buty na rower zima

Jeszcze raz podeszwa

System SPD to nie jedyna różnica pomiędzy butami na rower, a klasycznym obuwiem sportowym. Kolejna również kryje się w podeszwie. W butach rowerowych jest ona znacznie sztywniejsza, niż w tych przeznaczonych do chodzenia. Z tego powodu nie nadają się one na wyprawy pieszo-rowerowe. Bo o ile na długim dystansie pomagają w kręceniu kilometrów, o tyle nawet krótki spacer w nich będzie niezbyt komfortową przygodą.

Jakie buty rowerowe wybrać?

Wybór konkretnego modelu butów na rower uwarunkowany jest możliwościami finansowymi oraz indywidualnymi predyspozycjami i potrzebami rowerzysty. Przy zakupach warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania i materiał. Ważna rzeczą jest, by były solidne i gwarantowały dobry przepływ powietrza.

Related Post